V roce 1990 byla obnovena činnost Pionýra jako samostatného sdružení bez vazeb na politické či náboženské ideologie.

Dodgeball

Dodgeball je dynamická varianta vybíjené, která se hraje s pěti míči, které lze ale kromě útoku využít také k obraně. Chycení soupeřem hozeného míče navíc zajišťuje jeho vyřazení a návrat jednoho vybitého hráče zpět do hry. Cílem je stejně jako v tradiční „kapitánské“ vybíjené dostat ze hry všechny členy protějšího týmu, a to buď jejich vybitím, chycením jimi hozených míčů nebo donucením k porušení pravidel, např. k přešlapu.

Sport je v České republice pod správou České asociace dodgeballu (ČAD), která vznikla 28. března 2018, pořádá Mistrovství České republiky a nominuje reprezentanty na mezinárodní turnaje. Její vedení v současné době tvoří Pionýři Ondřej Šmída, David Řeha a Miroslav Klimecký, takže k sobě mají obě organizace velmi blízko a právě díky úspěšné spolupráci ČAD Pionýru poskytl startovní dodgeballové balíčky, v květnu 2023 proběhlo velmi úspěšné první Pionýrské mistrovství v dodgeballu a doufáme, že se nám podaří jej uspořádat i příští rok.

Kontakty na Českou asociace dodgeballu. Neváhejte nás v případě jakéhokoliv dotazu kontaktovat!

Web: czechdodgeball.cz
Kontakt ohledně tréninků/metodiky/ukázek: ondrejsmida@czechdodgeball.cz