Zaměření pionýrských oddílů je rozmanité, najdou se například indiánské, rybářské, myslivecké, modelářské a další.

Divadlo – republikové finále 2021/2022

V sobotu 21. května 2022 po koronavirové přestávce opět ožilo naše pionýrské Divadlo U Kapličky dětským hlaholem. Už v pátek odpoledne se začaly scházet dětské divadelní soubory z celé republiky na republikové finále Pionýrského Sedmikvítku v oblasti Divadlo.

Porota zasedla ve složení Jan Štěch (dlouholetý člen Jihočeského Divadla a našeho Šramotu), Karel Vontroba z DS Lužnice Bechyně a předsedkyní byla Jarka Malinová z Divadelního spolku J. K. Tyl České Budějovice a Divadla MALEDIV.

Děti ukázaly, že zvládají prkna, která znamenají svět, a jejich výkony ocenila nejen porota, ale hlavně diváci. Z dvanácti soutěžních vystoupení všechny nejvíce zaujali Trpaslíci z Dětského domova ve Frýdku-Místku. Jejich hra byla sice spíše scénickým tancem než divadelním představením, ale jejich Ať žijí duchové bylo naplněno živelností, zápalem a radostí. Tím vším dojali a rozveselili nejen diváky, ale hlavně porotu, a tak si po zásluze odvezli na druhý konec republiky první místo. Druhý skončil pražský oddíl PUZZLE (63. PS Sosna Praha 8) s vážnou hrou Krysař. Veselá taškařice Mikulášovy přestávky domácího Šramotíku (SO při Jihočeské krajské organizaci Pionýra) zavedla diváky do školního prostředí a třetí místo tak zůstalo doma. Pomyslné stupně vítězů unikly Olbramským tygrům z Pionýrské skupiny Kopřivnice, ale jejich pohádkový příběh Království (zlo)zvyků stál za zhlédnutí.

Díky pionýrskému oddílu PUZZLE se naplnily i další kategorie. Ve všech zaujal hlavně Kuba Slezák, který si zasloužené odnesl Zvláštní uznání poroty za své mimořádné herecké výkony. Porotci litovali, že je Jakub z Prahy, a tak ho nemůžou zařadit do svých souborů.

Po slavnostním vyhlášení zaujala i rozprava poroty se soutěžícími a jejich vedoucími, z které si všichni odnesli mnoho cenných rad.

Akce proběhla za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Výsledková listina
Kategorie Pořadí Název uskupení/jméno Název vystoupení
jiná jevištní vystoupení souborů
1. Trpaslíci