Poznávat dosud nepoznané, společně prožívat dobrodružství i v tzv. všedním životě, přitom nečekat, až vše jen spadne do klína. Spolupracovat, nebát se těžkostí a problémů, snažit se je překonávat čestně, hrdě se hlásit ke svým úkolům i průšvihům, nemít své slovo za cár papíru… i to je činnost Pionýra.

Autorem grafického návrhu logotypu Pionýra je Jiří Pokorný a grafický manuál na tomto znaku založený zpracovalo renomované grafické studio Kafka Design.

Co děláme

Činnost

Pionýr nabízí pestrou paletu aktivit. V oddílech se nejčastěji jedná o pravidelné schůzky a oddílové výpravy, věnujeme se turistice, táboření, kultuře, sportu, přírodovědě i technice. Nevšední jsou mezinárodní aktivity, které přinášejí opravdu nečekané příležitosti. V naší nabídce jsou akce i pro nečleny a na více než stovce míst jsou otevřené volnočasové kluby. Vyvrcholením činnosti jsou letní tábory.

Co je pro nás typické?

Důraz na výchovu (s dětmi si nejen hrajeme, ale hrou i vychováváme), otevřenost (většina akcí, včetně letních táborů, je otevřená), rozmanitost (oddíly rozhodují o zaměření i konkrétní náplni své činnosti), nezávislost (nemáme přímé vazby na politické strany, církve, ani politické či náboženské ideologie) a koedukovanost (činnost v Pionýru je společná pro kluky i holky).

Oddílové schůzky

Kluci a holky – zkrátka kamarádi – se v klubovnách scházejí jednou týdně na oddílových schůzkách. Mohou si při nich zkusit něco nového, ověřit si své dovednosti, bystrost nebo znalosti v nejrůznějších hrách. Kratičké, ale i dlouhodobé hry s různými příběhy zaručují, že opravdu každá schůzka je jiná a zábavná.

Kluby

Jsou jinou možností využití doby volna pro ty, kteří nemají pro pravidelnou činnost dostatek času či odvahy. Nabídka činnosti je velmi široká, a tak záleží jen na tom, o co mají kluci a děvčata zájem (sporty, výtvarné činnosti, deskové hry a podobně).

Víkendové výpravy

Zpravidla jednou do měsíce vyrážejí oddíly na výpravu. Každá má nějaký zajímavý cíl. Může to být poznávání přírodních krás naší vlasti, ale i dobrodružná hra, nebo pokračování v činnosti, na kterou není během schůzek dost času.

Tábory

Patří k našim tradičním činnostem. Řada oddílů je pořádá i během kratších prázdnin, ať podzimních či jarních. Kdo má chuť, může se nechat přenést do dávnověku, rýžovat zlato, či dobývat severní pól – zkrátka zažít dobrodružství, protože náš tábor je čas téměř neomezených možností.