Víte, že?

Podle respondentů v projektu Umačkáni dětmi musí být dobrovolník pracující s dětmi především hodný, trpělivý a přátelský.

Vyměňme modré světlo za zelený stín

O modrém světle slýcháme poslední dobou často. Čím dál víc odborníků varuje, že jeho zdroje jsou všude kolem nás (počítače, mobily, televize, LED žárovky) a jeho přemíra škodí spánku, narušuje vnitřní biologické hodiny, způsobuje závislost… Všechna jmenovaná zařízení navíc spoluvytvářejí všudypřítomný světelný smog.

Opravdu hrozí nebezpečí?

Vidíte to sami kolem sebe, kam se podíváte. Všichni drží v rukou mobily nebo tablety, případně sedí u monitorů. Ze všech těchto zařízení se line modré světlo, které magicky přitahuje každého, kdo se dostane do jeho blízkosti. Je nebezpečné a šíří se velmi rychle. Modré světlo je zvláště nebezpečné pro děti a mladé lidi, kteří na něm získávají závislost a stávají se jeho otroky.

Přijde vám to přitažené za vlasy, nebo jako špatná sci-fi? Tak se podívejte kolem sebe. Kolik lidí jen tak sedí v dopravním prostředku a pozoruje, co se například děje venku? Jeli jste teď poslední dobou vlakem a dívali se na ubíhající krajinu? Pokud jste odpověděli ANO, patříte mezi ty šťastné, kteří vlivu modrého světla nepodlehli, nebo mu stále statečně odoláváte a nenecháváte se jím ovládnout. Pokud jste odpověděli NE, tak je třeba s tím začít něco dělat. Třeba hned.

Jak pomoci?

My pionýři samozřejmě musíme myslet nejen na to, jak pomoci sami sobě, ale také dětem v našich oddílech, klubech, na akcích. Jasně, ta nejlepší pomoc je vzít je do přírody, nabídnout jim tak zajímavou činnost, že na si mobil ani nevzpomenou. (tady je potřeba připomenout loňskou tiskovou zprávu k ODT na téma digitální detox).

Jenže nemůžeme být na výpravě každý den, proto tu nabízíme i pár dalších rad a užitečných informací. Najdete tu například základní informace o modrém světle s odkazy dál, dozvíte se i o souvisejícím jevu zvaném světelný smog, na světlo a jeho barvy se podíváme i trochu vědecky – takže tu najdete jednoduché pokusy, a nakonec jako námět pro ty, kdo tráví hodiny s pohledem upřeným na obrazovku, nabídneme trochu povídání o oční gymnastice.