Víte, že?

Nové výchovné programy Mláďátka a Zvířátka, Putování se psem, Tajemství staré truhly a Osmá planeta jsou určeny i pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami.

Týden otevřených kluboven a akcí

8. – 16. září 2012

Zprávy z jednotlivých akcí:

1. PTS Táborník – Týnec nad Vltavou

Jé, tati, Křemínek! Jů, a Muchomůrka!
Volal malý capart a hrnul se dopředu, aby si postavičky lépe prohlédl. Splnit úkol, vybrat si odměnu a hurá dál. Tak nějak to vypadalo v sobotu 8. září v Týnci nad Labem. Každoročně tu pionýři z oddílu Kamarád připravují „Pohádkový les“, do kterého zvou malé i velké.
Křemílek a Vochomůrka, Shrek s Fionou, pejsek a kočička, krtek, myška a zajíček, vodník, čert a mnoho dalších si pro děti připravili úkoly. Mohly si vyzkoušet, jak se vytahují knedlíky z hrnce, loví rybičky, shazuje plechovka proudem vody… U tygra prokazovaly svou obratnost proskakováním obručí a u čerta ručkovaly po laně nebo hrály kostky. Kdo úspěšně splnil úkol, dostal odměnu – například pohádková chytrá liška za správně zodpovězené otázky rozdávala dětem placky. Ne bramborové, ty s figurkami Dobrodružství na míru.
Ostatně úlohy na stanovištích byly svým způsobem podružné, podstatné bylo, že letos trasu dlouhou 4,5 kilometru prošlo přes 400 dětí a rodičů. A to je spousta návštěvníků, kteří zjistili, že Pionýr je pro děti otevřený!

Veteráni Kladno

Zapojila se i naše kladenská Pionýrská skupina Veteráni Kladno a zpřístupnila tak svou klubovnu veřejnosti. Ve dnech 11. a 13. září se naše klubovna nechala unést na vlnách fantazie a místo běžných oddílových vedoucích jste zde mohli potkat nejrůznější postavičky. Jmenujme alespoň některé z nich jako například Šmoulu, Královnu, profesorku McGonagalovou, Pejska a Kočičku, nebo Koblížka. Pro děti byly připraveny hry a soutěže jako jsou twister, kuželky, chůdy, kroket, tangramy, deskové hry, foukačka nebo hod na cíl. V obou dnech nám přálo počasí, a tak jsme mohli využít i prostorů před klubovnou. Na děti po absolvování všech úkolů čekaly drobné odměny a hlavně průvodní informace k plánovaným akcím a kroužkům a kontakty na nás, na vedoucí. Nechybělo ani seznámení s naší dřívější činností a s plány do budoucna. Doufáme, že všem účastníkům tato akce utkvěje v paměti a setkáme se s nimi v co nejbližší době. 🙂

188. PS T. O. Bobříci

„Mami, já to chci taky zkusit!“
přemlouvala holčička v růžových šatečkách maminku. Když získala souhlas, vrhla se po hlavě do dlouhého látkového tunelu. Zda šatky přežily tuto strastiplnou cestu, nemůžeme potvrdit, jisté však je, že bílé leginy získaly svěží zelený vzorek na kolenou. Ale za ten zážitek to určitě stálo.
V úterý 11. září sluníčko lákalo k procházce. Ten, koho vylákalo až ke Kubánskému náměstí v Praze 10, mohl být dosti překvapen, když potkal ve stínu stojícího Kentaura, kousek dál se v celé své kráse předváděl „Oblud“ a na úplném konci odpočívala obrovská želva Morla, vše postavy z Nekonečného příběhu, letošní celotáborové hry letního tábora 188. PS T. O. Bobříci.
Po ploše se pak procházeli motýlci, kočičky a jiná zvířátka. Malování na obličej mělo velký úspěch, hlavně u děvčat všeho věku. Zabít draka, projít bludiště, vyrobit největší bublinu, překonat lanový most nebo si vyrobit voňavý pytlíček s mateřídouškou patřilo mezi další aktivity, při nichž děti vydržely u Bobříků na návštěvě často déle než hodinu.
„Bobří tahák“ pořádali Bobříci již druhý rok, stejně jako loni za finanční podpory Magistrátu hlavního města Prahy a nově se záštitou starosty MČ Praha 10. Akce byla zapojena i do pionýrského projektu Dobrodružství na míru.

Jana Ptáčková

Pionýr Hrádek

Pionýr Hrádek patří mezi největší skupiny v Plzeňském kraji. Má v patnácti oddílech přes dvě stě registrovaných členů. Pionýrští vedoucí připravili pro děti, rodiče i další zájemce páteční odpoledne plné aktivit v lese za Hrádkem.
Každý mohl vyzkoušet své dovednosti nebo se bavit různými ukázkami. Všichni byli mile překvapeni, že na torzu po letos vyhořelé chatce již stojí rozestavěná nová. Díky městu Hrádek budou mít děti do konce září střechu nad hlavou.
S dobrou náladou zhruba 150 účastníků vyrábělo suvenýry, skládalo různé hlavolamy, odpovídalo na kvízové otázky nebo dovádělo s horolezeckým lanem. Drobotina měla svůj koutek, kde měla skluzavku, trampolínu, míčky a překážkovou dráhu. Svou činnost zde nabízelo Klubíčko, které sdružuje maminky s dětmi zhruba do tří let, i jednotlivé oddíly, zaměřené např. na rybaření, požární ochranu, karate a policejní přípravu. Pohodu doplnilo výtvarné studio, kde si mohl každý pomalovat obličej veselými barvami.
Adrenalinový zážitek všem připravil náš bývalý člen Richard Mošna, který předvedl půlhodinovou kaskadérskou jízdu na čtyřkolce. Mladší děti se vozily na poníkovi jedné z maminek. Uprostřed všeho dění byl táborák na opékání špekáčků. Celé prostranství bylo lemované vývěskami s mnoha fotografiemi z činnosti a k dispozici byly některé skupinové kroniky.
Byla to pěkná tečka za letní činností a veselý rozjezd do nového školního roku. 

Vlasta Vasková

PS Březová

V neděli 9. 9. 2012 jsme v rámci kampaně Dobrodružství na míru pro děti z Březové a blízkého okolí uspořádali zábavné odpoledne.
Naše vedoucí nejmenších Broučků si oblékla masku pionýrského psa a „lovila“ nové děti. Každý účastník „vyfasoval“ startovní list a vyrazil na připravenou trasu. Po cestě si vyzkoušel chůzi na kopytech, lyžování ve dvojicích, házení na plechovky, skákání v pytlích, střelbu ze vzduchovky a luku, doplňoval pohádkový kvíz, poskládal origami a nakonec čekalo malé lanové centrum v parku před klubovnou. Po úspěšném splnění všech úkolů na stanovištích dostaly děti sladkou odměnu, drobnost na památku a pozvánku na schůzku oddílu.
Většina dětí potom zůstala v lanovém centru nebo v klubovně, kde byly připraveny deskové hry a fotografie z naší činnosti.
Poděkování patří městu Březová za propagaci akce a také všem dobrovolníkům, kteří se na přípravě a zajištění podíleli.

Martin Düringer

PS Hradec

V sobotu odpoledne se děti nemohly dočkat Pohádkového lesa, který proběhl v rámci celorepublikové akce Dobrodružství na míru, kdy byly po celé republice všem dětem zpřístupněny pionýrské klubovny a otevřené akce. Děti se tak mohly podívat, co vše je možné v klubovně provádět, jakými různými způsoby se zabavit a jak by mohly trávit svůj volný čas spolu s ostatními dětmi. Na připravených stanovištích je pohádkové postavy odměňovaly za dobře splněné úkoly a soutěže. Pohádkový les navštívilo přibližně 80 dětí, což je pro tak malou obec, jako je Hradec, velkým úspěchem.

Lucie Rašková

PS Tuláci Klatovy

Tak máme za sebou dobrodružné odpoledne v rámci Dobrodružství na míru. A já taky vystoupení pro místní kabelovou televizi. Díky všem našim pionýrům, kteří trpělivě malovali na obličej, vysvětlovali deskové hry a skládali origami a měli dobrou náladu a hrdě nosili trička Dobrodružství na míru. A o zbylé placky Dobrodružství se nadšeně rozdělili… Díky. Zase jsme kousek vylezli z vlastní oddílové ulity. Díky všem, kteří nás k tomu postrčili. Bezva akce.

Aviča

PS J. A. Komenského

Zatímco se maminka ještě vybavuje s vedoucím u stánku s letáčky, její dítko už se zájmem obhlíží opičí dráhu nachystanou na dvorku před klubovnou PS J. A. Komenského. Jedno, dvě zatahání za ruku a už má svolení a míří na start k dalším zájemcům o zdolání rekordu tratě. Dráhou, která prověřila fyzickou zdatnost, prošlo za den okolo 40 dětí (a také vedoucích). Ve druhém kole se zájemci pořádně zapotili na tanečních podložkách a nakonec si vyzkoušeli slalom na koloběžce. Třešničkou na dortu pak jednoznačně byla skákací tyč, kterou si zkusila jen hrstka soutěžících, kteří měli ještě dostatek sil. Odpočinout si pak všichni mohli v postavených stanech. Ten, kdo vydržel až do čtyř hodin (nebo si správně načasoval příchod), si mohl společně s ostatními dětmi pravidelně docházejícími do oddílu zahrát kolektivní hry v kruhu. Společně s koncem pravidelné úterní schůzky skončil i den otevřených dveří v naší klubovně a všichni zamířili domů, aby načerpali síly na další den.

oddíl Stopa

PS Omega

Každoročně v září otevíráme naše oddíly a kluby osvědčenými akcemi. Pro sportovní klub Fit pořádáme turnaj ve stolním tenisu, další oddíly a kluby startují odpolednem moderních deskových her nazvaných Výprava do města Carcassonne. Děláme to tak už léta, protože rozdávání letáčků ve třídách nám připadne málo účinné. Děti navíc podle nás upřednostňují aktivity, se kterými mají nějakou zkušenost. Tentokrát jsme naše otevřené akce navíc spojili s kampaní Dobrodružství na míru.
Zatím můžeme obtížně hodnotit jejich přínos. To se pozná až podle toho, kolik dětí dorazí na naše první schůzky. Už teď ale můžeme říct, že letos se naše akce o poznání více konaly v barvách Pionýra. Trička, plakáty, letáky – to vše nepochybně přispělo k propagaci naší i Pionýra. Nepatříme k těm, co se schovávají za nicneříkající nápis turistický oddíl, přesto nám připravené materiály a další věci pomohly. „To jsou hezké letáčky, to pro vás připravilo to vaše ústředí?“ ptala se nás paní zástupkyně školy, se kterou spolupracujeme. „Dobrodružství na míru, to zní dobře“… dodala. Kdyby nic jiného, tak toto nás přesvědčilo. Trochu rozpačitě na druhou stranu hodnotíme reakce z oficiálních kruhů města Prahy (např. marná žádost o záštitu).
Děti vypadaly spokojeně, teď už jen nezbývá než čekat, až u nás zaklepou na dveře. I tak si uvědomuji, jak by se nám hodil leták k dotisku. Takový, kde bychom mohli naše aktivity propagovat pravidelně a naše akce tak náležitě „obarvit“. A třeba se do roka i naši městští úřadové naučí, že slovo podpora je především ochota. 

JTom

PS Paskov

V pátek 14. 9. se pionýrská klubovna v Paskově proměnila ve Školu čar a kouzel. Odhalila svá tajemství nejen dětem, ale i rodičům z nekouzelnických rodin. Všichni si mohli prohlédnout prostory školy, stejnokroje, prezentaci fotografií i kouzelné kroniky.
Každému bylo také umožněno projít si rychlokurzem čarování a nemálo návštěvníků této nabídky využilo. Rodiče se nejprve zdráhali a tvrdili „my už jsme na to staří“, avšak nakonec se s radostí zapojili. Ten, kdo již měl kouzlení za sebou, mohl usednout ke stolu slavných kolejí Serpensia a Barbastella a pokusit se s pomocí učitelů přeměňování vytvořit z papíru zvířátka. Zde bylo využito velmi starého kouzla origami. Ve vedlejší místnosti pak ostatní zúčastnění mohli hrát jiné stolní hry. Všem zájemcům o studium byla předána pozvánka na příští kouzelnickou schůzku s úsměvem. Kolem šesté hodiny odpolední se celý kouzelnický tým rozloučil a odletěl na košťatech ke svým rodinám.

Kateřina Škorvanová

PS Jitřenka Kdyně

Scházíme se ve školní třídě, v tělocvičně, venku, jezdíme na víkendy na naši táborovou základnu v Zelené Lhotě, jezdíme na vodácké víkendy, jezdíme na zimní i letní tábory, na podzimky i Velikonoce…. Děláme všechno jako normální pionýrský oddíl, jen bez klubovny. A přesto jsme chtěli lidem z našeho města ukázat, jak si na schůzkách hrajeme a co všechno děláme. Uspořádali jsme tedy něco, co ve městě není zase až tak zvykem – akci Na kole i koloběžce.
V pátek 14. 9. 2012 jsme na hřišti vymysleli trasu pro děti na kolech, koloběžkách ale i kolečkových bruslích. Jízda zručnosti měla několik překážek – první překážka (přejezd přes velkou louži) se vytvořila deštěm, následovaly úkoly jako: převézt kelímek s vodou a nerozlít ho, projet vyznačenou rovnou dráhu, jízda do kopečka a z něj, přejet přes kládu, podjet pod tyčí, slalom a přesné zastavení ve vymezeném prostoru. Kdo jízdu zvládl, což byly všechny děti, dostal diplom a pravou pionýrskou skládací čepici. Akce měla úspěch, přijelo 55 dětí s kolem, koloběžkou nebo na bruslích a trasu si chtěly projít i děti „bez kola“, kterých bylo také kolem padesátky. Na přilehlých plochách bylo ještě několik stanovišť: skákání v pytlích, střelba na branku, hod do koše, velké mikádo, prolézací tunel, hod na dřevěné tyčky nebo třeba chůze na chůdách.
Rozdali jsme i pár nových přihlášek do oddílu a v pátek na schůzce se uvidí, kolik jich přijde.
Akce se všem líbila, a tak vznikl nápad ji uspořádat „zase příště“. 

Ivana Mochurová

PS Beroun – Závodí

PS Beroun – Závodí uskutečnila dvě akce k Dobrodružství na míru, a to v termínech 10.9.2012 a 12.9.2012. V pondělí se akce uskutečnila v obci Hýskov a ve středu na hřišti fotbalového klubu Cembrit v Berouně. Na obou akcích jsme skládali papírové vlaštovky, které na závěr vzlétly jako symbol rozloučení s létem a přivítání podzimu. V průběhu akcích se děti učily hrát pro nás novou hru Kin-ball. Účast v Hýskově i Berouně byla přes 250 dětí.

Petra Zavadilová

PS Jince

V rámci dne otevřených dveří proběhl šachový turnaj, kterého se zúčastnil maximální možný počet 12 účastníků. Ostatní využili možnosti přihlásit se na nejbližší výlet na šachový turnaj do Chodouně.
Kvůli stejnému počtu bodů a remíze ve vzájemné partii bylo nutno mezi nejúspěšnějšími hráči sehrát dodatečnou partii se zkráceným časem. V ní a v celém turnaji zvítězil Martin Šilhánek, druhé místo obsadil Karel Kroča, Který hrál vlastně poprvé jako dorostenec a třetí skončil zástupce dospělých Aleš Fürst z Čenkova. Z dalších se velmi dobře umístili: novopečený prvňáček Samuel Borovka, František Vejr a Viktorie Bažantová. Dařilo se však i Onřeji Fürstovi, Tomáši Bažantovi a Josefu Kahounovi z Felbabky.
Akci šachového kroužku podpořila Pionýrská skupina, redakce časopisu Československý šach, Klub českého pohraničí a kulturní středisko, jehož vedoucí Irena Ungrová předávala ceny a diplomy. Bylo využito i dotací od městyse Jince a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Irena Ungrová