Oblast Divadlo Pionýrského Sedmikvítku proběhlo on-line

Loni na jaře překazil republikové finále koronavirus a nouzový stav, a tak se jeho organizátoři z Jihočeské krajské organizace Pionýra rozhodli pro přesun na podzimní období. Ale to covid začal řádit znovu, a proto se tentokrát několik oblastí Pionýrského Sedmikvítku uskutečnilo netradičně – mezi nimi i Divadlo.

Obrazek

Organizátoři upravili pravidla tak, aby soutěžící mohli zaslat videa, která měli natočená např. z představení pro rodiče nebo je stihli natočit ještě v době, kdy se mohli scházet. Porotci hodnotili ve dvou věkových kategoriích celkem šest soutěžních příspěvků, které zaslali zástupci čtyř pionýrských skupin.

V mladší věkové kategorii (nejstarší vystupující narozen v roce 2007) vybírali ze tří divadelních příspěvků. Dva z nich, jednoaktovku Ovcééé a divadelní představení Líná Anka, zaslali z Divadelního souboru NAHLAS!, který působí při Pionýrské skupině Miloše Sýkory. Soubor z Palkovic, které leží v malebném rázovitém Pobeskydí, funguje s malými hereckými změnami již třetím rokem a odehráli za tu dobu šest úspěšných divadelních představení. Nejmladším herečkám dvacetičlenného souboru jsou tři roky a nejstarší, již ostřílení divadelníci, mají 12 let.

Třetí soutěžní příspěvek v této kategorii přišel z 32. pionýrské skupiny Galaxie z Brna od oddílu Muzikanti, který se zabývá hrou na hudební nástroje a také divadlem. Většinou zpracovávají známé pohádky a filmy, které doplní o taneční choreografie a zpěv. Na vystoupeních spolupracují také se školami, pro které pak představení hrají. O prázdninách se začali zaměřovat více na natáčení a v letošním roce zpracovali muzikál Sestra v akci 2.

Starší věková hranice je omezena rokem narození nejstaršího člena souboru, tentokrát to byl rok 1999. I zde porotci vybírali mezi třemi soutěžními příspěvky. Oddíl Kulišáci, který působí při Pionýrské skupině Jitřenka Kdyně, zaslal do soutěže hned dvě vlastní divadelní hry – Poprask v hotelu a Oslí uši. Kulišáci prý zatím nemají žádné zkušenosti s hraním, protože fungují teprve dva roky, ale jejich divadelní hry porotce oslovily.

Oddíl Puzzle, který již dva roky pracuje při 63. pionýrské skupině Sosna Praha 8, zaslal vlastní divadelní představení s názvem Ubráníme se předsudkům. Soutěže se zúčastnili druhým rokem a víme o nich, že kulisy, scénář, kostýmy i rekvizity děti připravují společně. A o to přece jde. Děti si vyzkouší tvořit, spolupracovat, ocenit práci druhých a dotáhnout dílo úspěšně do cíle.

Držíme palce všem oddílům, ať se můžete v roce 2021 scházet a společně tvořit. My už se na vaše díla moc těšíme. Pokud vám to příležitost dovolí, nebojte se pustit v budoucnosti do nějakého divadelního (po)kusu.

Výsledky republikového finále Pionýrského sedmikvítku
Divadlo ročník 2019/20.


Kategorie 1. (2007 a mladší):
1. místo – Líná Anka (Divadelní soubor NAHLAS!)
2. místo – neuděleno
3. místo – Ovcééé (Divadelní soubor NAHLAS!)
Zvláštní ocenění poroty – muzikál Sestra v akci 2 (oddíl Muzikanti Brno)

Kategorie 2. (2006 a starší):
1. místo – Poprask v hotelu (oddíl Kulišáci)
2. místo – Ubráníme se předsudkům (oddíl Puzzle)
3. místo – Oslí uši (oddíl Kulišáci)

POZOR, POZOR! V soutěžním řádu Divadla došlo k rozšíření kategorií. Nově byla přidána Audiohra. Více se dozvíte na webu divadlo.pionyr.cz

 

27. 1. 2021, Anna Nováková

 

Fotografie