Pionýrský sedmikvítek– další ročník se rozjíždí….

Možná se pletu, ale chtěla bych věřit tomu, že hledat v Pionýru někoho, kdo nemá nejmenší tušení o tom, že existuje Pionýrský Sedmikvítek, by byla detektivní práce s negativním výsledkem. Jen někdy mívám pocit, že se nesnažíme dostatečně hledat cesty, jak dětem umožnit účast v nabízeném souboru postupových soutěží v této oblasti. A možná i proto těchto pár slov. Kdyby pomohla jen několika lidem k tomu, aby se rozhodli děti k aktivnímu zapojení podpořit, splní svůj účel.

Náš Sedmikvítek je otevřenou soutěží pro jednotlivce i kolektivy, nabízí možnosti rozvoje dovedností a prezentaci v několika oblastech. Zpíváte s dětmi „tábornické“ písničky na víkendovkách, na táborech nebo jen tak na výpravách a schůzkách? Pak se s oddílem můžete zapojit do soutěže Dětské Porty, která jako postupová soutěž právě vchází do 33. ročníku. Jestli máte v okolí dítě nebo instruktora či mladého vedoucího, který zpívá a navíc se sám doprovází, nebo si dokonce skládá vlastní písničky, pak má prostor v kategoriích jednotlivců, duetů nebo kapel právě v této soutěži. Pokud hudebníky lákají jiné žánry než folk a country, je tady pro ně Melodie, ve které se kromě zpěváků mohou prezentovat i děti hrající na různé hudební nástroje. Finále obou hudebních soutěží probíhá prezenčně, práci s mikrofonem si však děti vyzkouší již na oblastních kolech, která se konají téměř ve všech krajích. Prezenční je i finále v oblasti Tanec. I zde mohou děti soutěžit sólově, v menších či větších formacích. Žánrově je rozsah soutěže velmi široký a prostor ve vlastní kategorii mají i ti, pro které není tanec hlavní náplní činnosti. Stejně tak v oblasti Divadlo, kde mohou své umění předvést větší i menší divadelní uskupení, ale i děti s kratičkou scénkou, kouzelnickým či varietním vystoupením, přednesem textu. Dvě poslední jmenované soutěže jsou ve většině míst s přímým postupem do finále, protože oblastních kol je v nich jako šafránu.

Že se u vás nezpívá, netančí a nehraje? Tak možná patříte k těm, kteří s dětmi aspoň občas kreslí, malují, tvoří… Pak si můžete najít své místo ve Výtvarné části, kde mohou prezentovat výsledky svého snažení jednotlivci i kolektivy. Nebo máte někoho, kdo rád čte a vytváří různé příběhy, komiksy, skládá poezii? Pošlete jeho práci do Literární části. Podpořte děti v tvůrčích činnostech v průběhu roku a jejich snahu oceňte třeba tím, že práce odešlete do soutěže. A nehrajme si „na školu“! Každému porotci se líbí jiné výtvarné práce, na literárkách oceňují spíš originalitu a vlastní nápad, než aby se zabývali hledáním pravopisných chyb. Poslední ze tří zasilatelských soutěží je fotosoutěž Clona. I zde je několik tematických kategorií a vybrat si může každý podle svých priorit. A i když se mnou nemusí fotografové souhlasit, lze velmi zdařilé snímky pořídit už i mobilním telefonem!

Každý z nás nemůže umět zpívat, tančit, kreslit…., ale přesto stojí za to i tyto činnosti s dětmi občas zkoušet a třeba vás některé z nich docela překvapí tím, co dovedou, když jim dáte příležitost a podpoříte jejich snahu. Říká se, že člověk by měl zkusit všechno, tak to pojďte vyzkoušet. Nabídněte nejen dětem další možnost objevování sama sebe. Držíme pěsti a fandíme vám všem!

Lenka, Štáb Pionýrského Sedmikvítku

Informace o všech částech Pionýrského Sedmikvítku si můžete vyhledat na webu Pionýra, tam najdete i aktuální soutěžní řády a propozice daného ročníku.

4. 10. 2023, Tereza Paulíková Trojanová

 

Fotografie