Osvědčilo se nám

Zlomili jste jehlu na plstění ovčího rouna? Nezoufejte. Použijte zbytek na protlačování zaschlé barvy ve window color barvičkách.

Více...


Kompost

Čas přípravy
10 - 30 minut
Čas realizace
30 minut - 1,5 hodiny
Místo
venku, tělocvična, park, les, louka, tábořiště
Roční období
jaro - podzim
Počet účastníků
12 - 60
Hodnocení
     
Autor
Nováková Alena
Stav
Publikována
Vytvořeno
2. 8. 2022
Upraveno
15. 8. 2022
Klíčová slova
spolupráce, ekosystém, ekologie, bakterie, rozkladači
Věková kategorie
7 let - 12 let
Typ aktivity
Poznávací
Pohybová
Environmentální
Náročnost na materiál
Malá
Výchovný program
Výlety do přírody
Pracovní listy
Ne
Klíčové kompetence
Kompetence k učení
Kompetence k řešení problémů
Kompetence ke komunikaci

Cíle

Propojení formálního a neformálního vzdělávání, podpora zájmu dětí o vzdělávání, podpora návyků zdravého životního stylu, aktivní rozvíjení fyzického, duševního i sociálního zdraví, podpora zájmu o environmentální témata

Motivace

I ti nejmenší jsou důležití. A jak! Zvláště pro náš ekosystém, tím pádem i pro náš život. V půdě to opravdu žije, i když to tak možná na první pohled nevypadá. K tomu, aby vše rostlo tak, jak má, je zapotřebí kvalitního hnojiva. Pojďme se podívat, jak živnou půdu tvoří sama příroda. Vytvořme živý kompost.

Potřeby

Šátky na zavázání očí, vytištěné pracovní listy, barevné pastelky nebo psací potřeby, voda ve velké nádobě, malé a velké nádobky, např. kelímky (úkol Voda) 

Provedení

Vyhrává tým, který jako první vytvoří živý kompost (vybarví všechny objekty na pracovním listu (30 bakterií - žlutě, 30 listů - zeleně a 30 kapek vody - modře). Jakmile má jeden z týmů kompletně vybarveno, hra končí. Další umístění týmů můžeme dopočítat podle legendy na pracovním listu. Tým se skládá ideálně ze 4 hráčů – 1 zapisovatel (může se během hry vyměnit) a 3 hráči plnící úkoly. Týmy lze uzpůsobit dle celkového počtu hráčů.

Správný kompost potřebuje ke svému životu organické zbytky – např. listí, tak akorát vody (ne moc, ani ne málo) a rozkladače, bakterie a jiné malé tvorečky. K tomu, aby hráči tyto komponenty dostali do svého kompostu, potřebují plnit úkoly na stanovištích.

 

Stanoviště:

K tomu, aby hráči získali do svého kompostu listy, mohou si vybrat plnění úkolu na třech stanovištích. Žížala, Mnohonožka a Chvostoskok. Pro zisk vody i bakterií je pouze jedna možnost (jedno stanoviště).

 

ŽÍŽALA: Pro splnění tohoto úkolu jsou zapotřebí 2 členové z týmu. Protože žížala nemá oči, jeden ze dvojice si zaváže oči šátkem. Druhý jej za pomoci zvuku (nesmí se ho dotýkat) provede vyznačeným úsekem tam a zpět. Za splnění úkolu tým získá 5 listů.

 

MNOHONOŽKA: Jelikož mají mnohonožky na každém svém článku 2 páry nohou, při plnění tohoto úkolu jsou zapotřebí 2 hráči. Dvojice si k sobě stoupne zády a chytí se. Společně oběhnou vyznačenou trasu (např. nějaký strom kousek od startu). Úsek je kratší než na stanovišti Žížala. Za splnění úkolu získá tým 2 listy.

 

CHVOSTOSKOK: Chvostoskoci jsou živočichové žijící v půdě, humusu či opadu. Vyznačují se unikátním skákacím aparátem. Na tomto stanovišti plní úkol 1 hráč, skáče snožmo tam i zpět krátký úsek. Za splnění úkolu získá 1 list.

 

VODA: Malým kelímkem nebo PET víčkem nosí hráči (po jednom z týmu) vodu do nádoby na svém stanovišti. Jakmile je nádoba (např. kelímek od jogurtu) naplněna, tým získává 5 kapek vody. Ideální poměr mezi kelímky je, aby hráči museli jít pro vodu cca pětkrát. „Studánka s vodou“ je ideálně stejně daleko pro všechna stanoviště. Pro vodu může v jeden čas chodit vždy pouze jeden hráč z týmu. Dle počasí se dá tato aktivita ztížit dírkou na dně kelímku, se kterým hráči vodu nosí.

 

BAKTERIE: Pro získání 5 bakterií je zapotřebí celého týmu (včetně zapisovatele). Hráči se ve svém týmu chytí za ruce a běží opět vyznačený úsek. Nesmí se rozpojit, je na nich, jakou zvolí strategii.

 

Každý splněný úkol hráč ihned nahlašuje svému zapisovateli, totéž platí i u bakterií, splnění je potřeba nejprve zapsat, teprve poté mohou jít hráči plnit úkol znovu. Zapisovatel poctivě vybarvuje nahlášené splněné objekty a zároveň může svůj tým korigovat a směrovat k plnění úkolů, které jsou potřeba.

 

Hra se dá okořenit různými okolními vlivy. Např.: sucho – umřou všechny přebytečné bakterie, které nemají v trojici vodu. Plíseň – kdo má přebytek vody, vybarví hnědě přesně takový počet listů a musí nasbírat nové. Vítr – odvane všechny listy, které nemají v trojičce alespoň vodu. Apod. Fantazii se meze nekladou.

Pozor na

Při plnění úkolu s názvem Voda je potřeba dbát na to, aby si hráči na svém stanovišti vodu nerozlili, popř. ji nevylili dalším týmům. Je potřeba na to upozornit předem, předejdete tak možnému rozbití nádobek. Volte pro jednotlivé úkoly v rámci možností vhodný terén.