Pionýrská přihlašovna

Letní škola environmentální výchovy

4. 9. 19:00 - 9. 9. 2022 15:00

Tisá

Není ti lhostejný stav naší planety, chtěl*a bys toto téma víc rozšířit ve svém oddíle či skupině, ale nevíš jak na to? Tvoříš už pro děti občas nějaké aktivity s environmentální tematikou, ale nejsi si jistý*á, jestli to děláš dobře? Chybí ti odvaha, motivace, nápady nebo si prostě jen chceš rozšířit znalosti a dovednosti v oblasti ochrany přírody, kterou vlastně děláme v oddíle či na skupině všichni? Pak je pro tebe Letní škola environmentální výchovy jako stvořená!

Chtěl*a by sis s dětmi umět odpovědět na otázky: Jak se mění krajina na místech, která s dětmi navštěvujeme? Jak mluvit s dětmi o tom, že les u našeho tábora usychá? Proč sbíráme odpadky v lese, když se tam brzy objeví další? Když chtějí místní politici postavit místo zeleně parkoviště, máme do toho jako pionýři co mluvit? Jak přemýšlíme nad tím, co je to příroda a v čem spočívá její hodnota? Měli bychom v oddíle či na skupině řešit, odkud bereme elektřinu, co jíme nebo jaké dopady má výroba našich triček? Co dělat, když máme já, nebo děti z oddílu, obavy z budoucnosti? Jak poznám, které aktivity mají smysl, může vůbec pár vedoucích a dětí něco změnit?

To by ti mělo přinést absolvování této letní školy. Kromě toho, v průběhu celého týdne si projdeš minimálně pěti tématy z oblasti environmentální pedagogiky. Na letní školu k nám přijedou odborníci, kteří nám témata představí teoreticky, ale především si vše zkusíme prakticky tak, abys poté vše zvládl*a s dětmi na schůzkách.

A co tě čeká?

• Společně s odbornicí s Nadace Tereza (badatele.cz) si zkusíš bádat
  • Pracovník z CHKO tě vezme do krajiny a ukáže ti, co můžeš s dětmi pro přírodu prakticky dělat a jak se domluvit s odborníky z okolí. Bude výlet!
  • S lidmi z NaZemi se zamyslíš,jak mluvit s dětmi o globálních souvislostech a změně klimatu.
  • Seznámíš se s tím, co nabízí v oblasti environmentální výchovy pionýrské ústředí, a společně s ostatními se pobavíš o tom, co by bylo ještě potřeba zlepšit.

Co konkrétního ti letní škola přinese?

📝 Inspiraci pro činnost na schůzkách i výpravách

🇨🇿 Kamarády z celé republiky, kteří pracují s dětmi a baví je to, co tebe

🌳Přehled o metodách v environmentální výchově a jejích různých směrech

🎲 Tipy na aktivity přímo v krajině a v místě, kde se s dětmi setkáváte

🌍 Nápady jak činnost v oddíle udělat příznivější k životnímu prostředí

🗣️ Prostor pro diskuzi o otázkách, které ti v souvislosti s environmentální výchovou běží hlavou

💡Spoustu energie do nového školního roku a taky rady, jak si dlouhodobě udržet psychickou pohodu při práci s náročnými tématy

🔎 Rozjezdový balíček pomůcek pro environmentální výchovu v oddíle

A že zatím o environmentální výchově nic nevíš? To vůbec nevadí, akce je určena i pro lidi, které téma zatím jen zajímá.

Níže najdeš otázky, na které nám prosím odpověz, aby se nám akce lépe chystala.

Zajímá tě něco dalšího? Napiš na kontaktní e-mail či se přidej do FB události akce.

Kontaktní osoba: Pavla Paša Pokorná, pasa@jmpionyr.cz

Pořadatel akce: Pionýr, z. s.

Doprava: Vlastní (Doporučujeme využít veřejnou dopravu, do Tisé jezdí pravidelně autobus z Ústí nad Labem. V případě zájmu o společnou cestu s dalšími účastníky můžeme zprostředkovat kontakty.)

Ubytování: Na základně Lípa v Tisé. Spát budeme na postelích ve smíšených pokojích v zrekonstruované vile (popis objektu a fotky jsou v katalogu nemovitostí Pionýra). Máš nějaké potřeby týkající se ubytování a prostor? (Bezbariérovost, vybavení, samostatný pokoj…) Napiš nám je sem, nebo co nejdříve e-mailem. Neslibujeme, že zařídíme všechno, ale chceme, aby letní škola byla přístupná pro co nejvíc lidí.

Strava: Strava bude pro účastníky zajištěna od nedělní večeře do pátečního oběda. Účastníci se budou podílet na přípravě stravy a společné péči o prostory. Budeme se snažit v rámci možností o environmentálně šetrné stravování a provoz.

Požadované vybavení: Nebudeš potřebovat nic speciálního, zpřesňující informace dostaneš 2 týdny před akcí na e-mail.

• Kapacita: 20 účastníků, přihlášených účastníků 10
  • Uzávěrka přihlášek: 19. 8. 2022