Kam vyrazit na jižní Moravě

V dnešních tipech na zajímavé výlety navštívíme jižní Moravu, která nabízí řadu cílů jako stvořených pro dětské výletníky.

S naším prvním tipem se vydáme do minulosti, konkrétněji do dob starých několik milionů let, kdy se ještě naše planeta Země formovala. Punkevní jeskyně jsou pravděpodobně nejvyhledávanější památkou Moravského krasu. Pokud sem zavítáte, čeká vás prohlídka chodbami s krápníkovou výzdobou, díky nimž se dostanete až na dno propasti Macocha. Celou trasu poté zakončí jízda na člunech po podzemní říčce Punkvě. Průvodci vám v průběhu putování prozradí nejen historii místa, ale také některé pověsti spojené s jeskyněmi a s Macochou.

S dalším tipem se přesuneme po časové ose trochu dál, ale ne zase o tolik. Pavilon Anthropos v Brně je muzeem dokumentujícím vývoj nejen lidstva jako takového, ale také osídlení evropského kontinentu a Moravy. Pavilon samotný je rozdělen na dvě části, přičemž jedna se věnuje právě Moravě a druhá lidské evoluci. Prohlédnout si zde můžete mnoho exponátů, přičemž nejzajímavějším bude zajisté 3,5 m vysoký model mamuta. Tak hurá do pravěku!

Přesouváme se do Znojma, které nám kromě nakládaných okurek nabízí také možnost prohlédnout si tajemné znojemské podzemí. Tento 25 km rozsáhlý komplex, datující se až do 14. století, je totiž jedním z nejrozsáhlejších labyrintů ve střední Evropě. A proč je toto místo tak tajemné? O důvodu jeho vzniku totiž nejsou žádné dokumenty, díky čemuž dostávají prostor různé báje a pověsti, se kterými se můžete v prohlídkovém okruhu setkat tváří v tvář. Kostlivci, oživlé skály, skřeti a další jsou jen špičkou ledovce…

Mezi jedny z nejkrásnějších zámků v naší republice patří zámek Lednice. Při našem putování se ale zaměříme na celý Lednicko-valtický areál. Tento masivní krajinný prostor o ploše téměř 300 km² se rozprostírá mezi Lednicí, Valticemi a Břeclaví. Kromě krásné přírody si tu můžete projít například umělou zříceninu Janův hrad, 23 m vysoký obelisk, Minaret, lovecký zámeček či zmíněný zámek Lednice a mnoho dalších. Nutné je také zmínit, že celý areál patří mezi památky zapsané na seznam kulturního dědictví UNESCO.

V Jihomoravském kraji se nachází zajímavý unikát, kterým je Papouščí zoologická zahrada Bošovice. Je jedinou takovou zoo v Evropě a obývá ji téměř 60 druhů papoušků z různých koutů světa. Ti se nachází v tematických pavilonech dle kontinentů, z nichž pochází. K dnešnímu dni jsou tři, a to Amerika, Afrika a Austrálie. Za zmínku také stojí nově vybudovaná dětská zoo, v níž si můžete prohlédnout například morčata, králíky, ovce, kozy nebo třeba klokana rudokrkého.

Naší dnešní poslední zastávkou je Hvězdárna a planetárium Brno, kde máte hvězdy a vesmír na dosah ruky. Nachází se zde totiž největší 3D stereoskopické planetárium ve střední Evropě, ve kterém můžete zhlédnout projekce o známém i neznámém vesmíru. Zapomínat nesmíme také na další expozice tohoto komplexu, kterými jsou například Říše mlhovin nebo výstavy přibližující návštěvníkům povrchy různých kosmických těles.

Vojta Langer

13. 3. 2024, Michal Rejzek