Jaké bylo letošní finále v Tancích

Více než 400 tanečníků se poslední listopadovou neděli zúčastnilo celorepublikového finále taneční soutěže Pionýrský Sedmikvítek. Taneční skupiny, páry a také jednotlivci se sjeli již podvanácté do Holešova, aby poměřili své taneční dovednosti. Tato soutěž je otevřená všem zájemcům o tanec – oddílům, školám, tanečním klubům, střediskům volného času atd. Také letos toto finálové kolo organizovala PS Mirko Očadlíka Holešov, ve spolupráci s SVČ Tymy Holešov.

Letos jsme mohli být svědky nejen dechberoucích tanečních vystoupení plných složitých choreografií, ale hlavně pozitivní nálady a radosti. Tanečníci všech dětských a juniorských věkových kategorií soutěžili v tanečních stylech disco dance, street dance, show dance, mažoretky, společenské, klasické, moderní a country tance. Viděli jsme jak ostřílené „sedmikvítkové“ tanečníky, tak nováčky, kteří v této pionýrské soutěži vystupovali poprvé. Mezi ně se řadí například Elena, Thea, Denisa a Aneta z taneční skupiny Rytmus Zlín, které už mají podle svých slov zkušenosti z jiných soutěží. „Byly jsme hodně nervózní, protože nám onemocněla jedna tanečnice. Tím pádem jsme musely předělávat některé části choreografie, ale nakonec jsme to zvládly,“ shodla se děvčata.

Mezi zkušené tanečnice patří Júlie Louthanová z taneční skupiny Dance Power Kroměříž. Jak by také ne, když v Sedmikvítku tančí od samého začátku, tedy už podvanácté. „Letos to pro mě bylo velmi emotivní, jelikož je to moje poslední vystoupení, takže jsem se snažila do toho dát maximum a co nejvíce si to užít, což se taky stalo.“ Ale i lidé s léty zkušeností musí bojovat s nervozitou. „Nervózní jsem trochu byla, protože občas člověku vypadnou nějaké kroky a on se to pak snaží zachránit. Ale i když něco vypadne, nenechávám na sobě nic znát a pokračuju dál,“ popsala Júlie.
Velkou zásluhu na podobě vystoupení mají vždy trenéři. Právě ti si dávají obrovskou práci s přípravou choreografií, motivací dětí a jejich úspěšným zvládnutím soutěží. Sára a Linda Martincovy trénují děti v taneční skupině Rytmus Zlín přibližně šest let. Pro Mozaiku popsaly, co soutěžnímu vystoupení předchází. „Choreografii jsme vymýšlely pár týdnů. Když byla hotová, mohly jsme začít trénovat. To nám zabralo asi šest měsíců. Jsme na holky moc pyšné. Moc se jim to povedlo a žádných větších chyb jsme si při tanci nevšimly. Takže jsme moc spokojené.“

V taneční skupině Aerobik ZŠ trénuje také Kateřina Kublová o jejich vystoupení jste si mohli přečíst v minulé Mozaice. „Oproti oblastnímu kolu v Kopřivnici byly děti nervóznější, ale o to více se snažily na tréninku. A toto snažení se vyplatilo, jelikož jsme vyhráli,“ říká trenérka.

Soutěž hodnotili profesionální tanečníci, mezi něž patří například Jakub Tománek, zkušený tanečník s více jak 20 lety zkušeností „Jako vždy byla vystoupení moc pěkná. Na dětech vidím dobrou náladu a hlavně píli, což je moc dobře,“ prohlásil porotce, který si vysloužil potlesk svým breakdance vystoupením. „Když jsem zde porotcoval poprvé, jednalo se o spontánní vystoupení na požádání organizátorky. Letos už to bylo plánované. I když jsem o tom věděl, choreografii jsem vymýšlel za pochodu,“ přiznal s úsměvem Jakub Tománek.

A jak soutěžní neděli hodnotí Jarmila Vaclachová, vedoucí PS dr. Mirko Očadlíka, ředitelka střediska volného času Tymy Holešov a organizátorka soutěže? „Jako vždycky to bylo úžasné. Vždy mě nadchne, když od skupin, které jezdí pravidelně, vidím nové choreografie. Vše dopadlo skvěle, ačkoliv jsme se trošku obávali účasti. Jsem ráda, že se z této celorepublikové soutěže už stává v Holešově tradice,“ řekla Jarka.

Vojta

23. 1. 2024, Tereza Paulíková Trojanová