Airsoftové setkání JAVOR 2019

O víkendu 3. až 5. května 2019 se konalo IV. ze setkání pionýrských airsoftových oddílů. Ty se tentokrát sešly na táborové základně Javor nedaleko Mnichova Hradiště a ve společné akci zúročily vše, co se během roku učí. Organizace se ujali zástupci PS Speciálních sil AČR a 1. PTS Táborník Mladá Boleslav. Účastníků bylo téměř 150.

Obrazek

Už v pátek byl pro všechny nachystán oheň na opečení buřtů, který ale plnil také úlohu stmelovací – ne všichni se totiž znali z předchozích setkání. A v sobotu ráno pak vypukl hlavní program setkání – série airsoftových misí a bitev.

Legendou setkání byl konflikt mezi fiktivními zeměmi Hescuarské království a Demokratická republika Hescuador. Hlavní bojová mise, která trvala od rána do zhruba tří hodin odpoledne, byla pojata hodně netypicky, výraznou roli v ní totiž hrála ekonomika. Oba týmy měly za úkol obsazovat určené body, které měly danou ekonomickou hodnotu. Tu znal jen velící generál a podle ní určoval pohyby svých jednotek. I proto zdaleka nešlo jen o boj, ale i o taktiku a dobré plánování dalších kroků. Vždy v celou hodinu se týmům přičetly zdroje odpovídající záchytným bodům, které právě ovládaly. Ty mohly využívat například na provoz polních nemocnic, kde oživovali své „padlé“. Po skončení této hlavní mise ještě navazovaly další dílčí úkoly, kterých se již neúčastnili všichni, protože děti musely do tepla. Několikahodinový pohyb v náročném terénu a při nepříznivém počasí jim totiž dal dost zabrat.

Konečné vítězství v sobotních misích získal červený tým (Hescuarské království), ovšem nebylo to jen tak. V průběhu dne v něm došlo dokonce k revoluci a svržení velícího generála – bojeschopnost to však zjevně nepoznamenalo, možná i proto, že byl tento tým výrazně početnější.

Druhý den už proběhla jen krátká dílčí mise, při které revoluční garda Hescuartského království obléhala opevněné kopce držené silami republiky a jejich obsazením potvrdila sobotní výsledek.

Z ohlasů účastníků je patrné, že toto nezvyklé pojetí, kdy hlavní mise jednak byla delší, než je zvykem, a navíc nešlo zdaleka jen o přestřelku, je zaujalo a líbilo se. Potvrdil to například i oslovený vedoucí Martin (32) z Chomutova: „Myslím, že to bylo super a organizátorům patří velký dík. Celý den jsme strávili v lese při bitvě a děti si to hodně užily, i když nám nepřálo počasí.“ Na otázku, jestli se něco nepovedlo, nebo je něco zaskočilo, odpověděl bez velkého váhání: „Terén byl vyčerpávající, ty kopce jsme fakt nečekali.“ A podobně odpovídali v podstatě všichni starší účastníci – akce dobrá, ale ty kopce a zima… A co děti? Ty, jak známo, vnímají všechno trochu jinak. Třeba jeden z oslovených ústeckých Sokolíků, jenž se hrdě chlubil zavíracím nožem, který získal jako ocenění svého výkonu ve hře, ten už zjevně na nějaké kopce dávno zapomněl… :)

Celá akce se sice hlavně v pátek večer neobešla bez organizačních zádrhelů, daných mimo jiné nečekaným početním oslabením týmu organizátorů. V průběhu víkendu se ale vesměs urovnaly a v neděli už většina účastníků mluvila hlavně o tom, jak si užili samotnou akci, jak je potěšily odměny a jak se těší domů do tepla. :)

Jakub

Zúčastněné oddíly:

Sokoli a Sokolíci Ústí nad Labem

Task Force Hrádek

Oddíl taktických operací Chomutov

301. Pionýrská Domažlice

Branný oddíl SOSNA – FOX Praha

Angry Eagles Ústí nad Labem (RC Slunečník)

PS Speciálních sil AČR a

1. PTS Táborník Mladá Boleslav

Akci finančně podpořilo Ministerstvo obrany částkou 87 750 korun. Děkujeme!

13. 5. 2019, Jakub Kořínek