Divadlo v divadle

V sobotu 23. 3. se v Divadle U Kapličky bylo na co dívat. Konalo se zde republikové finále Pionýrského Sedmikvítku v oblasti Divadlo. V porotě zasedli Jan Štěch, který po dlouhou dobu působil jako asistent režie v Jihočeském divadle, Jaroslava Malinová (režisérka a herečka divadelního spolku J. K. Tyla) a herečka Milada Štěchová.

Kategorie B1 (rok narození 2006 a mladší)

Čestné uznání si odnesly děti z dramatického kroužku Áčka při základní škole Anežky České v Ústí nad Labem, které secvičily Hamleta. Teď chystají veselejší téma – Noc na Karlštejně.

2. místo získaly děti z jihočeského dramaťáku Šramotíček za příběh O pyšném netopýrovi. Prozradily o sobě, že na konci každé zkoušky mají rituál, kterému říkají Prsty. Všichni stojí v kruhu, mají propojené prsty a každý řekne, co se mu ten den líbilo, povedlo nebo nepovedlo.

Olbramští tygři z PS Kopřivnice zahráli pohádku o Pejskovi a kočičce. A i když nezkouší pravidelně, tak si z finále odvezli diplom za 1. místo.

Kategorie B2 (rok narození 2005–2002)

O 3. místo se dělí dvě uskupení. Členové souboru Piki Volyně s hrou Bubu, bu, kde se to strašidly jen hemžilo, měli pěkné kostýmy i kulisy a replika „Fujtajbl, oni nám sem tahaj city.“ nebo lahůdka „Čolci v láku“ jsou skoro nezapomenutelné.

3. místo si také odnesly děti z DD Frýdek-Místek, které sehrály pohádku O neposlušných kůzlátkách. A i když většina dětí věkově spadala do nižší kategorie, tak díky pravidlům musely být zařazené do kategorie starší. I tak si své vystoupení na divadelních prknech pěkně užily.

2. místo získal jihočeský Šramotík 2 s hereckou etudou Správná parta. Děti prozradily, že do přípravy vystoupení mluví úplně všichni. V nejbližší době se chystají na přehlídku Bechyňské jaro, kam se všichni moc těší.

1. místo získal soubor PUZZLE ze 63. PS Sosna Praha 8. Jejich hra Co dokáže nařčení zaujala všechny v sále. Krásné kulisy i kostýmy jen doplnily skvělé výkony mladých herců, kteří hru secvičovali na několika sobotních setkáních.

Čestné uznání v kategorii B2 si odnesly děti ze Šramotíku 1, které sehrály hru Žárlivá kamarádka. Děti pod vedením Elišky Sassmannové vystřihly scénu z běžného života teenagerů.

Kategorie B3 (rok narození 2001–1998)

Čestné uznání si odnesli členové jihočeského dramaťáku Šrumík s hrou Mnoho povyku pro Sofii. I když museli nemoc dvou herců řešit záskokem dětí z mladšího dramaťáku Šramotík, nebylo to pro nezasvěcené vůbec poznat.

Děkujeme pionýrům z Jihočeské krajské organizace Pionýra za organizaci a pohodový průběh republikového finále. Už se těšíme na příští ročník.

13. 4. 2019, Jakub Kořínek