Habartovská Paměť

Nedávno si nejen pionýři v Habartově připomněli jedno významné výročí, na které je dobré nezapomínat. Jaké výročí to bylo? Nejen to se dozvíte v krátkém rozhovoru, o který jsme požádali vedoucího PS Františka Kováče.

Obrazek

Před pár dny uplynulo 80 let od smrti desátníka Stanislava Roubala. Proč vaše pionýrská skupina nese právě jeho jméno?

Dnes je těžké přesně odpovědět na otázku, proč v roce 1984 vybrali tehdejší členové PS jméno právě Stanislava Roubala. Nebyl totiž jediný kdo 13. záři 1938 položil život při obraně státu. Padli tehdy také praporčík Jan Koukol a strážmistr Antonín Křepela. Po příjezdu posil ze Sokolova byli zabiti četníci četař Vladimír Černý a právě desátník Stanislav Roubal. Samozřejmě jméno jednoho z nich vybrali právě proto, aby se na tyto události nezapomnělo. A navíc byl ze všech nejmladší.

Předpokládám, že v Habartově takové výročí docela rezonuje. Chystá se u vás něco mimořádného? A jak se jako skupina zapojujete?

Začátkem září v Habartově probíhají pietní akce, kterých se pravidelně účastníme. Letos navíc 13. záři, právě při 80. výročí události, proběhla kulturní akce, která se konala v prostorách knihovny a Muzea bezpečnostních sborů.

I když se odmyslíme od výročí, tak ve vaší skupině není Ideál Paměť jen vzletné slovo, ale téma pro činnost. Jak děti berou aktivity, při kterých si například připomínáte památku obětí druhé světové války? Jak je pro ně získáváte?

Ano, snažíme se, aby připomínání historických souvislostí nebylo formální. Například v květnu si akcí „Pochod osvobození“ připomínáme události druhé světové války a hlavně tehdejší pochody smrti, neboť nedaleko od nás v obci Svatava se nachází památník jednoho z největších ženských koncentračních táborů na našem území, koncentrační tábor Svatava (Zwodau). Náš pochod vede ze Sokolova (kam se dopravíme autobusem) k památníku ve Svatavě a zpět do Habartova. V Sokolově ještě stihneme návštěvu muzea, kde je jedna celá expozice věnovaná právě událostem roku 1945. Dále pak 9. května se již čtvrtým rokem na pozvání starostky městyse Svatava účastníme pietního aktu u již zmiňovaného památníku a pomníku obětem všech válek, kdy je nám poctou držet čestnou stráž.

Sluší se však poznamenat, že nejste žádný pietní spolek, ale živá pionýrská skupina s řadou současných aktivit – co vás baví nejvíc?

Samozřejmě, že tyto dvě akce nejsou naší hlavní činností. Zaměření naší pionýrské skupiny je turisticko-tábornické a ochrana přírody. Z toho je jasné co nás tedy nejvíce baví, turistika, výlety, pobyt v přírodě… V současné době na prvním místě frčí Geocaching, někteří naši členové této aktivitě úplně propadli.

11. 10. 2018, Jakub Kořínek