Srdce našeho oddílu

Čas přípravy
30 minut
Čas realizace
1,5 hodiny
Místo
místnost, klubovna
Roční období
celý rok
Počet účastníků
20 - 20
Hodnocení
     
Autor
Pionýr
Stav
Publikována
Vytvořeno
17. 10. 2014
Upraveno
30. 3. 2018
Klíčová slova
Tajemství staré truhly, Člověk a společnost, C8, vztahy v kolektivu, pochvala, povzbuzení
Věková kategorie
10 let - 14 let
Typ aktivity
Poznávací
Oddílová schůzka
Náročnost na materiál
Střední
Výchovný program
Tajemství staré truhly
Pracovní listy
Ne
Klíčové kompetence
Kompetence sociální a personální

Cíle

Rozvoj těchto kompetencí: sociální a personální.

Hodnocení vztahů v kolektivu, pochvala, povzbuzení.

Motivace

Myslíte si, že náš oddíl má srdce? Co musíme všichni udělat, abychom mohli říct: „Jsme oddíl, který má srdce.“ Udělejte pro sebe něco milého.

Potřeby

Arch balicího papíru, barvy, pastelky, papírky, tužky.


K tomuto metodickému listu není k dispozici žádný pracovní list.

Provedení

V první polovině hry hráči společně nakreslí na arch papíru velké srdce a vybarví ho. Místo vybarvování do něj mohou všichni otisknout své nabarvené dlaně. Pak následuje společná debata: Myslíte si, že náš oddíl má srdce? Co musíme všichni dělat, abychom mohli říct: „Jsme parta, která má srdce?“ Udělejme pro sebe něco hezkého. Ve druhé polovině hry každý dostane lísteček. Napíše na něj své jméno a hodí do nádoby. Všichni si pak vylosují tyto lístky a zkontrolují, zda si nevytáhli lístek se svým jménem. Úkolem hráče pak je na lístek napsat přátelskou větu o kamarádovi, jehož jméno si vylosoval. Např. „Mám rád Vojtu, protože každému rád pomůže.“ Když mají všichni své věty vymyšlené a napsané, přepíšou je fixem do velkého srdce. To pak slouží jako připomínka a dekorace v klubovně.

Aktivita není vhodná pro oddíl, jehož členové se zatím moc neznají, ve kterém je hodně nováčků apod.


Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Poznání a Přátelství.

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

Hra nemá výraznější rizika. Důležitá je podpora v hledání dobrých stránek jiných. Podporujeme konkrétní vyjádření, nepřipouštět věty „protože je hodný, protože je kamarádský“. U dětí méně nadaných (lehké mentální opoždění) pomáháme hledat, připomenout, co vylosovaný kamarád udělal pěkného, přátelského. Platí to i u dětí úzkostnějších, nerozhodných.