Víkend plný folku a country

V pátek a sobotu 17. – 18. května se v Kroměříži konalo republikové finále 28. ročníku Dětské Porty, největší dětské hudební soutěže v oblasti folk a country. Dětská Porta je jednou ze soutěží Pionýrského Sedmikvítku. Republikovému finále, které organizovala již podruhé Olomoucko-zlínská krajská organizace (O-ZKOP), předcházelo 12 oblastních kol po celé republice.

Obrazek

Soutěžilo se v osmi kategoriích, v nichž se představili jednotlivci, dua i kapely a zvláštní kategorie – zpívající pionýrské oddíly. „Vítězové kategorií získali hlavní trofeje – vitrážové kytarky, které vyrobil Milan Šanda z Kroměříže, a každý z vítězů získal pozvánku na festival nebo koncert, který organizuje některý z partnerů.“ upřesnila Jana Štěpánová, moderátorka, členka štábu Dětské Porty a členka spolupořádajícího Divadelního spolku Kroměříž. „Mezi festivaly je třeba na prvním místě jmenovat vystoupení na Portě, dále Mohelnický dostavník, Folkové Pomoraví, Festival Pod komínem, Folkování v Kroměříži, festival Přílepské Békal a Zpívání u Stráníků.“

 

Soutěž začala už v pátek

Páteční podvečer byl věnován první soutěžní kategorii T – zpívajícím oddílům. Hned po nich na večerním koncertě vystoupili dřívější vítězové Dětské Porty – jako první Martina Trchová, druhá Martina Hrbková z brněnské kapely Přístav a do třetice Víťa Troníček z kapely Marien z Pardubic.

 

Sobotní odpoledne patřilo kapelám a rotaci

V sobotu dopoledne soutěžili jednotlivci na Divadelní scéně a na Venkovní scéně na Velkém pódiu. Odpoledne se soutěž odehrávala už pouze na nádvoří Starého pivovaru, zato na dvou pódiích. Proto museli k urychlení programu pomoci také návštěvníci v hledišti. Co si na ně pořadatelé vymysleli?

„Letos jsme pro diváky připravili zpestření v podobě otáčecích židlí. A musím říci, že se na nádvoří Starého pivovaru pěkně otáčeli nejenom soutěžící, ale i diváci.“ s úsměvem vysvětlila předsedkyně O-ZKOP Darina Zdráhalová. Díky otočným židlím získal program dynamiku a diváci se mohli soustředit na vystoupení, zatímco se na druhém pódiu chystala další kapela. Ušetřilo se tak i mnoho času.

Mezitím, co porota ve složení Petr Balík Vohnout (za festival Porta), Brigita Vidimská (Folk rádio), Lubomír Vaňka (skupina Kofe@Vlna), Jan Kamír (firma Bluetech), muzikant Vojta Nosek a z kroměřížských zástupců stejně jako vloni Pavel Zrna (MÚ Kroměříž) a Jiří Kašík (Divadelní spolek Kroměříž) hodnotila výkony soutěžících, vystoupila na pódiu kapela Vodníci z Mohelnice, která se s Dětskou Portou mile rozloučila.


  • Po oba dny byl vstup zdarma a pro všechny účastníky akce byl navíc, díky podpoře MěÚ v Kroměříži a Domu kultury, připraven i další bonus v podobě volného vstupu do Expozice Karla Kryla, kroměřížského rodáka.
  • Koncerty i soutěžní přehlídkou provázeli zkušení moderátoři Jana Štěpánová a Josef „Sandy“ Nosek, který je redaktorem Českého Rozhlasu Olomouc.
  • Letošní republikové finále Dětské Porty podpořili starosta města Kroměříž Jaroslav Němec a krajský radní Miroslav Kašný, kteří nad ním převzali záštitu.

 

Co na sebe prozradili finalisté

Šimon Balga (kategorie JB) se prý pokouší psát svoje písničky, ale zatím jen do šuplíku. Soutěžní píseň „Trumfy v dlani“ složil jeho tatínek, stejně jako tu, kterou zpíval Šimonův mladší bratr Jakub (kategorie JA). Kubovi se ta tatínkova písnička „Toulám“ líbí, ale moc s ní nesouzní. Raději prý hraje fotbal. Doma mají kluci Balgovi ještě malého brášku Ondřeje, ze kterého prý určitě taky vyroste dobrý muzikant. Tak uvidíme za pár let!

Nicol Marie Šneidrová (kategorie JB) si do soutěže vybrala písničku Karla Kryla „Nevidomá dívka“. Prý to nebyl záměr, prostě má jeho písničky moc ráda. Že je muzeum slavného kroměřížského rodáka hned vedle soutěžní „portovní“ scény, to nevěděla. Ale prý se tam po soutěži určitě zajde podívat. A už se moc těší!

Kapela Vono (kategorie SB) není na Dětské Portě žádným nováčkem. Ale v tomto složení hrají děvčata premiérově. Zajímavé je, že v kapele hrají tři muzikantky s příjmením Marková, ale prý vůbec nejsou příbuzné. Hráčka na perkuse Lenka prozradila, čím se dívky baví ve volném čase: nazkouší nějakou převzatou písničku a pak si z ní neveřejně dělají legraci. Že by mladinké pokračovatelky legendární kapely Lokálka?

Pro folkovou kapelu Zkusmeto prý bylo nejzajímavější hraní na rockovém festivalu s Arakainem. Kapela soutěžila se třemi autorskými písněmi. Jedna z autorek Tereza Homolová prý píše o každodenních problémech. Třeba o lásce k jídlu, což ale na Tereze není vidět. „Všechny svý představy a nekonečný nápady necháme v debatách,“ zpívá se v její písni o ztrátě iluzí a rozčarování. Tím si v teenagerském věku projde snad každý. Důležité je, že Tereza miluje folk, ke kterému ji přivedli rodiče.

Klára Spilková (kategorie JB) prý dlouho přemýšlela, o čem psát. A pak jednou, když byla na táboře, za noci plné hvězd viděla jednu padat. A to jí přišlo jako dobrý nápad na písničku. Tak vznikla její autorská píseň „Ve hvězdách“. Další své autorské písně Klára představila v soutěži kapel. Muzikou se prý živit nechce, nechá si ji jako krásného koníčka.

Lucie Dolejšová (kategorie JA) hraje na housle pět let. Vystupuje ráda, jen se jí prý trémou někdy třese hlas a ruce. Sama si doma brnká na klavír a píská na flétničku. Až bude velká, chtěla by mít svou firmu. A přitom se věnovat hudbě jako své celoživotní lásce.

ptala se Blanka Prudilová


Foto a video

V sobotu probíhala dvě živá vysílání na Youtube. Jedno z Divadelního sálu a druhé z nádvoří Starého pivovaru. Odkaz na záznamy a výběr fotografií najdete také na Facebooku Dětské Porty.


Mezi hlavními partnery akce byly především Městský úřad Kroměříž, sdružení Porta, Krajský úřad Zlínského kraje.

 

Dalšími partnery finále Dětské Porty byly firmy Bluetech, Pilana Zborovice a Nadace Život umělce. Mediálními partnery pak bylo Country rádio, Rádio Kroměříž, E-portýr, Rádio Junior, Folk Rádio, Folk time a Rádio Samson.


Kompletní výsledky soutěže najdete na webu Pionýra.

6. 6. 2019, Jakub Kořínek

 

Fotografie