NAVIGACE: Kdo jsme / Znak a maskot

Ze Stanov Pionýra:
Pionýr je demokratický, dobrovolný, samostatný a nezávislý spolek dětí, mládeže a dospělých. Předmětem hlavní činnosti Pionýra je veřejně prospěšná činnost.

Autorem grafického návrhu logotypu Pionýra je Jiří Pokorný a grafický manuál na tomto znaku založený zpracovalo renomované grafické studio Kafka Design.

Znak a maskot

Znak vyjadřuje Ideály Pionýra

Základní kruhová stylizace znázorňuje planetu Zemi a vyjadřuje demokratický princip rovnosti práv a povinností členů Pionýra. Ve tvaru znaku je vidět i stylizovaný list lípy. Vlaštovka je symbolem štěstí a jara, počátku nového života. Směr letu vzhůru znamená úsilí o naplnění Ideálů Pionýra, pokrok a poznávání. Připomíná ptačí let, hravost i lidský um a nápaditost. Zvýrazňuje, že pionýři jsou tvořiví, bystří a odvážní. Skládání papírových vlaštovek je tradiční hrou a soutěží. Bílá spolu s červenou a modrou barvou národní trikolóry zdůrazňuje i myšlenku vlastenectví a občanství. Převažující bílá symbolizuje pravdu, mír a naději.

Maskotem Pionýra je pes

Maskot je určen především pro děti, proto se vyskytuje na tiskovinách právě pro ně, dále jim dělá radost v podobě plyšové hračky, přívěsků a podobně. Pes symbolizuje přátelství, je dětem věrným průvodcem i ochráncem. Pionýrský pes je navíc oblečen v kroji s šátkem.

Znak a maskota Pionýra spolu s grafickým manuálem si můžete stáhnout zde.