NAVIGACE: Pro média / Aktuality / Tvůrce věčných obrázků odešel
Informace o zemětřeseních, přešlapech „celebrit“, haváriích, teroristických útocích, … není třeba hledat. Někdy je spíš těžké před nimi utéct. Hledáte i pozitivní témata? Jste tu správně!

Vedoucí oddílu své dobrovolné práci v průměru věnuje čas odpovídající polovičnímu pracovnímu úvazku. A za to si zaslouží velký dík.

Tvůrce věčných obrázků odešel

V roce 1968 byl tehdy mladý, leč již proslulý autor vtipů (spolu s jinými výtvarníky) osloven, aby ztvárnil pionýrské zákony. Výzvu přijal a díky tomu vzniklo deset nezapomenutelných ilustrací… O tomto víkendu profesor Pavel Kantorek ve věku 75 roků zemřel.

Tvůrce věčných obrázků odešel Jeho životní dráha vedla z rodné Olomouce, přes Ostravu, kde vystudoval gymnázium, Brno, kde absolvoval fyzikální obor na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, nakonec až do Kanady, kam odešel v 26 letech (r. 1968). Tam, v Torontu, získal doktorát z fyziky a přednášel na Fakultě inženýrství a aplikovaných věd na Ryersonově univerzitě o teorii elektromagnetických polí a relativity. Zabýval se problematikou světla, laseru až k systému holografického záznamu, podílel se také na vývoji optických vláken. Ovšem již v 60. letech se stal nepřehlédnutelným kreslířem a humoristou, nijak se neostýchal svými postavičkami glosovat politická témata, v letech 1964 až 1968 pravidelně přispíval do časopisů (včetně humoristického Dikobrazu). Jeho ztvárnění pionýrských zákonů je nezapomenutelné a inspirativní i dnes.

Martin Bělohlávek